Malumunuz, ülkemizde “Küçük Ev / Tiny House” diyebileceğimiz evlerin büyük bir bölümü hobi bahçeleri üzerine kurulu. Kendi arazisini alıp küçük evini yaptıran arkadaşlarımız olduğu gibi, hobi bahçesinde hafta sonu vakit geçirmek için küçük bir ev konduran arkadaşlarımız da var. Hatta küçük evlerle dolu bahçeli kooperatif projelerini de yakında göreceğimizden hiç şüpheniz olmasın.

Peki sayısının yaklaşık 5 milyon olduğu söylenen hobi bahçeleri ve tabii ki içindeki “küçük evler” yıkılacak mı?

Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin görüşülmesine geçtiğimiz günlerde başlandı. Komisyon Başkanı Yunus Kılıç, teklifin yasalaşmasıyla birlikte, pandemi döneminde yüzde 500 talebin arttığı tarım arazilerindeki hobi bahçelerinin kaldırılması için sahiplerinin ikiz kez uyarılacağını, kaldırılmaması halinde de belediye ve il özel idareleri tarafından yıkılacağını söyledi. Kılıç, tarım terminolojisinde ‘hobi bahçesi’ diye bir tanım olmadığını belirterek, “Biz buna ‘tarım arazilerinin tarım dışına çıkarılması’ diyoruz. Hobi bahçeleri bunun içerisindeki parçalardan bir tanesi; ama bu alanda sıkıntı büyük olduğu için söz konusu kanun maddesi daha çok bununla anılır olmaya başladı. Biz tarım alanlarını korumaya çalışıyoruz. Türkiye’de tarım arazileri kendine ucu ucuna yeten hoyrat kullanılmaya müsaade edilmeyecek kadar var. Bunu korumamız lazım” dedi. (DHA)


Meram hobi bahçeleri / Konya
Meram hobi bahçeleri / Konya

İşte ilgili madde:

Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi (2/2985)

MADDE 23 – Madde ile 5403 sayılı Kanunun 20 nci maddesinde değişiklik yapılarak; tarımsal amaçlı arazi kullanım plan ve projelerine aykırılık durumunda uygulanan yaptırımlar caydırıcı hale getirilmektedir. Buna göre, aykırılığın ilk tespitinde 1.000 TL’den az olmamak üzere bozulan arazinin her bir m2’si için 10 TL idari para cezasının uygulanması ve aykırılığın giderilmesi (yıkılması/gerekli izinlerin alınması) için 2 ay süre verilmesi, bu süre içinde aykırılık giderilmezse ilk aşamada uygulanan idari para cezasının üç katı olarak uygulanması ve 1 ay içinde belediye veya il özel idaresince yıkılması; belediye veya il özel idaresince yıkılmaması durumunda aykırı yapı Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yıkılarak yapılan masrafın 2 katı Bakanlık tarafından ilgili belediye veya il özel idaresinden tahsil edilmesi hususları düzenlenmektedir.

Bakalım önümüzdeki günlerde hobi bahçeleri ve içlerindeki küçük evlerle ilgili nasıl bir durumla karşı karşıya kalacağız. Umarız kimsenin evi ya da bahçesi yıkılmaz ve kentli tarımı doğru düzenlemelerle birlikte keyifli bir şekilde devam eder.

Ariel C. McGlothin
Fotoğraf: Ariel C. McGlothin
Please follow and like us: