İç mimarların ve mimarların sıklıkla başvurduğu, önemli bir referans kitabı vardır. İsmi “Neufert Yapı Tasarımı”. Aslında sadece mimari ve iç mimari değil bir çok konuda ölçüsel referans sağlayan bir kitaptır. Ancak günümüz popüler küçük evleri konusunda Neufert maalesef yetersiz kalıyor. Yakın zamanda bu konuda referans kaynakların çoğalacağı kesin ancak günümüzde böyle bir kaynak bulmak zor. Tiny House Magazin olarak küçük ev tasarımcılarına bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da referans olmak niyetiyle bir yazı hazırladık. İşte mahal mahal küçük ev içinde ihtiyacınız olan minimum alanlar;

 1. MUTFAK
 2. OTURMA ALANI
 3. YATAK ODASI
 4. KÜÇÜK YATAK ODASI
 5. WC-BANYO
 6. VERANDA

MUTFAK;

Mutfakta bulunması gereken ve bulunsa iyi olur eşyalar vardır. Öncelikle planınızda bulunması gereken eşyaları yerleştirmeniz, daha sonra diğer mekanları oluşturduktan sonra alanınız kalırsa daha fazlasına yer açmanız akıllıca olacaktır. Çünkü mutfaklar ne kadar büyük olursa olsun yetmeyen alanlardır. Mutfakta her zaman daha fazlasına ihtiyaç duyarsınız.

 • Buzdolabı: Gönül ister ki çift kapılı kocaman bir buzdolabımız olsun. Ama küçük ev konsepti tam da bu yüzden ortaya çıktı. Gözümüzü doyurmak değil ihtiyacımızı karşılamak için tasarım. Başta zor olacak gibi görünse de sonradan aslında buzdolabınızda ne kadar gereksiz şeyler olduğunu mini buzdolabını kullanmaya başladığınızda anlayacaksınız. Bir sürü içecek, önceki günlerden tencere tencere yemek, 3-4 çeşit reçel, vs. Şimdi bunları en aza indirmek ve gerekmedikçe satın almamak ve saklamamak zamanı.

Mini buzdolapları enleri genelde tezgah altına sığacak ölçülerde üretilir. Yani mutfak tezgahınızda 60cm’lik modüllerden birinin yerine tam olarak sığar. Derinlikleri de yine tezgah altından taşmayacak şekildedir. Hatta arkasında hava sirkülasyonu için 4-5cm boşluk dahi kalır. Yüksekliğe gelince; Standart tezgah yüksekliği 90cm olarak kabul edilir. Ancak yaşayacak kişinin boyuna ve tavan yüksekliğinize göre bunu 85cm’e kadar düşürebilirsiniz. Tezgahın kalınlık ve sakal dediğimiz öndeki dönüşü 4cm bu yüksekliğe dahildir. Yani 85cm yaparsanız size buzdolabı için 81cm yükseklik kalır. Mini buzdolapları genelde 82cm olarak üretilir. Yani 85cm tezgah yüksekliğine sığmayacaktır. Bu durumda alacağınız buzdolabını önceden seçmeli ve muhtemelen tezgah yüksekliğini minimum 86-87cm yapmalısınız.


Minisi bana yetmez, yerim de var derseniz alçak ve dar buzdolabı seçenekleri olan bir çok marka da var. İhtiyacınıza göre bir seçim yapın ve mutfak tasarımı yapılırken seçtiğiniz buzdolabının ölçülerini göz önünde bulundurun.

 • Bulaşık Makinesi: Bulaşık makinesinde de mini seçim yapmak mümkün. En ve derinlik konusunda yine sıkıntımız yok. Mesele yine yükseklikte. Mini bulaşık makineleri için genelde karşılaşılan yüksekli 44cm dir. mutfak tezgahımızın boşluğunun yüksekliğini 81-86 cm olarak belirlemiştik. Bu durumda 37-42cm arası bir boşluk kalıyor. Bu alana güzel bir çekmece yapılabilir. Ancak yine alacağınız makineyi önceden belirleyip montaj detaylarını inceleyin. Bazı makinelerde boşaltma hortumu zemine yakın istenirken bazılarında daha yukarıda isteniyor. Buna göre çekmeceyi makinenin altına mı üstüne mi koyacağınıza karar verebilirsiniz.
 • Fırın: Eğer fırında yemek pişirmekten vazgeçmem diyenlerdenseniz bir mini fırın için de yer ayırmanız gerekecek. Fırın için alt tezgahınızı kullanabilirsiniz ancak buzdolabı ve bulaşık makinesinden sonra çekmece ve dolap için zaten çok az yeriniz kalacak. Kalan yeri de fırına ayırmak pek işlevsel olmaz. O yüzden dolap ünitelerinden birini dik dolaba çevirmek gerekecek. Gerçi bu sefer de tezgah alanından fedakarlık yapmanız gerekecek ama illa ki pizza yapacağım diyen sizsiniz. 🙂

Yine dolap ölçülerini belirlemeden önce fırınınızın marka ve modeline karar vermelisiniz. Böylece tam ölçüsünde dolap yapabilirsiniz. Mini fırın enleri genelde 60cm’e uyar. Yükseklik de 40cm civarıdır. İsterseniz Tam bir boy dolabı yerine biraz aşağıdan başlayan bir üst dolap yapabilir ve arada kalan 20-30cm yüksekliği de tezgah üzerine koyacağınız ıvır zıvırlar için kullanabilirsiniz. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken nokta derinlik. Üst dolaplar genelde 35cm derinlikte yapılır. Bazı fırınlar bundan daha derin olabilir. Yine seçtiğiniz fırının detaylarına bakın. Ayrıca hava sirkülasyonu için 2-3cm boşluk bırakmayı da unutmayın fırının arkasında.

 • Mikrodalga fırın: Yok artık. küçük ev yapıyorsunuz ne mikrodalga fırını? O kadar lükse de yer yok artık… Tamam tamam asmayın yüzünüzü hemen. Eviniz küçülüyor olabilir ama teknoloji sizden yana. Yeni çıkan bazı ürünlerde hem fırın hem mikrodalga özelliği bulunuyor. Yani fırınınızı seçerken biraz daha para ödeyerek aynı zamanda mikrodalga da alabilirsiniz. Size marka da önerirdim ama reklama girer 🙂
 • Ocak: Bizim tavsiyemiz 2 gözlü elektrikli bir ocak almanız. Eğer illa gazlı olacak diyorsanız ve henüz doğalgaz hizmeti evinize kadar ulaşmadıysa tüp kullanmanız gerekecek. Evin içinde tüp bulundurmak bu kadar küçük bir m² de hem tehlikeli hem de alan kaybı. Bu durumu tüpü dışarı koymalısınız ki burada da dikkat etmeniz gereken güneşten ve aşırı soğuktan korumanız ve çocukların ulaşamayacağı ama hava alan bir yere koymanız. Gaz sızıntısı durumunda gaz kapalı alanda birikmemeli sirkülasyonla açık havaya ulaşmalı. Tüp firmalarından büyük endüstriyel tüpler de alabilirsiniz ama bunlar için hep dışarıda uygun alan yaramanız gerektiğini unutmayın. Bizce gelin siz elektrikli alın. 🙂
 • 2 gözlü olması da size az gibi gelebilir ama tezgahınızın oldukça küçük olacağını unutmayın.
 • Evye: Tek gözlü minik bir evye alın. Hem yer kaplamaz hem de fazla bulaşık biriktirmezsiniz. Yuvarlak tercih edebilirsiniz. Evyenin köşeleri pek kullanılmayan alanlardır. Yuvarlak evye size bulaşık deterjanı, sünger gibi eşyalar için yer kazandırabilir.
 • Mutfak Tezgahı: Tüm bu cihazları koyduğunuzu kabul edersek en az 3 üniteli bir mutfak dolabına ihtiyacınız var(buzdolabı, bulaşık makinesi ve bir çekmece/dolap ünitesi). Bu da standart ölçülerde 60×3=180cm bir tezgah uzunluğu demek. Üzerine koyacağınız evye ve ocak ölçüsüne göre kalan alanda yemek hazırlama ihtiyacınızı karşılayabiliyor olmanız lazım. rahat rahat yeter diyorsanız bir kenara isteğinize göre kahve makinesi, ekmek kızartma makinesi gibi cihazlar koyabilirsiniz.

OTURMA ALANI;

Evinizde belki de en çok vakit geçireceğiniz alan oturma alanı olacaktır. Güzel havalarda gündüzleri veranda ya da bahçede bol bol vakit geçirseniz de akşamları ve soğuk havalarda belki de küçük bir kuzine ile ısıttığınız oturma odasında sohbet edecek, TV seyredecek belki de komşularınızla monopoly oynayacaksınız. Bu kadar önemli bir alanın elbette iyi tasarlanmış olması önemlidir. Şimdi tek tek oturma alanının mobilyalarına bir göz atalım.

 • Koltuk: Oturulacak mobilyanın yüksekliği oturma amacına göre değişiklik gösterir. Normal bir yemek masasında yemek yenecekse 45cm olan oturma yüksekliği bistro masalarda 80cm’e kadar çıkabilir. Ancak dinlenme amaçlı bir mobilyada bu yüksekli en fazla 45cm dir. Bu ölçü 40cm’e kadar düşebilir. Hatta uzak doğu tarzı bazı tasarımlarda 20cm bile olabilir. Burada önemli kriter bu koltuğun dinlenme amacı dışında yemek yemek ve aktivite yapmak için de kullanılacağıdır. Çok alçak bir koltuk sizi masa konusunda zorlayabilir. Ayrıca koltuk süngerinin biraz sert olmasında da fayda var. Oturunca içine gömüleceğiniz bir koltuk rahat gibi görünse de yemek yerken ve aktivite yaparken masadadn uzak kalmanıza sebep olacaktır.
  Genişlik ve derinlik olarak 2 kişilik açılınca yatak olabilen ve kenarları dar bir koltuk en kullanışlı olanıdır. Hem az yer kaplar hem de gerektiğinde fazladan yatak alanı sağlar.
 • Masa: Masa deyip geçmeyin. Bir çok iş için masanızı kullanacaksınız. Tabi bunun için iyi tasarlanmış bir masa çok faydalı olur. Öncelikle yüksekliği ayarlanabilir olmalı. Hem sehpa, hem masa olabilmesi için bu önemli. Ayrıca içerisinde gizlenmiş tabureler de varsa o tasarımcının ellerinden öpmek lazım. Hani monolopy oynayacaktınız ya. İşte misafirleriniz geldiğinde bu tabureler çok işe yarayacaktır. 🙂 Genişlik olarak minimum ölçü normalde 4 kişi için 80×80 olmalı ancak evimiz küçük olunca bu kuralı da esnetebiliriz. Eğer oyun oynarken birbirinizin eline bakmayacağınıza söz verirseniz bunu 60×60 a kadar indirebilirsiniz. Masanın üst sehpasının katlanabilir olması da faydalı bir özellik olabilir. Böylece az kişiyken küçültüp misafir gelince açıp büyültebilirsiniz. Yüksekliği ayarlanabilir yaparken iyice yere indirebilirseniz ve koltuğunuzun altında boşluk varsa kullanmadığınız zamanda masayı ortadan tamamen kaldırma şansınız da olur.
 • Televizyon: Dev ekranda maç keyfi gibisi yok. Paranız da varsa kim tutar sizi? Elbette küçük ev felsefesi tutar. Şunu belirtelim. Hayatınızda televizyon olmasın demiyoruz. Ama evinizin ve yeni yaşam tarzınızın keyfini çıkartmak ve doğayla baş başa olmak için televizyona olan bağımlılığınızı mümkün olduğunca azaltın deriz. Yine de duvara monte, ince bir televizyon koltuğunuzun karşısında olsun. Ancak dev ekran değil. Her ne kadar dev ekrana bakmak zevkli olsa da ekran boyutu ve televizyona olan mesafeniz doğru orantılı olmalı. Aksi takdirde en ön koltuktan sinema perdesine bakar olursunuz ve siz fark etmeseniz bile bu durum sizi oldukça yorar. Doğru televizyon ölçüsünü seçmek için aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz. Alacağınız televizyonun çözünürlüğüne göre ve koltuğunuza olan mesafesine göre doğru televizyon ölçüsüne bu sayede karar verebilirsiniz.
Ekran Boyutu (inç)Ekran Boyutu (cm)480p720p1080p4K UltraHD
3281,28 cm3,48 m1,89 m1,37 m0,93 m
3383,82 cm3,59 m1,95 m1,41 m0,96 m
3486,36 cm3,70 m2,01 m1,45 m0,98 m
3588,90 cm3,81 m2,07 m1,49 m1,01 m
3691,44 cm3,92 m2,13 m1,53 m1,04 m
3793,98 cm4,03 m2,19 m1,57 m1,07 m
3896,52 cm4,13 m2,25 m1,62 m1,10 m
3999,06 cm4,24 m2,31 m1,66 m1,13 m
40101,60 cm4,35 m2,37 m1,71 m1,16 m
41104,14 cm4,46 m2,42 m1,75 m1,19 m
42106,68 cm4,57 m2,48 m1,79 m1,22 m
43109,22 cm4,68 m2,54 m1,83 m1,25 m
44111,76 cm4,79 m2,60 m1,88 m1,27 m
45114,30 cm4,90 m2,66 m1,92 m1,30 m
46116,84 cm5,01 m2,72 m1,96 m1,33 m
47119,38 cm5,11 m2,78 m2,01 m1,36 m
48121,92 cm5,22 m2,84 m2,05 m1,39 m
49124,46 cm5,33 m2,90 m2,09 m1,42 m
50127,00 cm5,44 m2,96 m2,13 m1,45 m
51129,54 cm5,55 m3,02 m2,18 m1,48 m
52132,08 cm5,66 m3,07 m2,22 m1,51 m
53134,62 cm5,77 m3,13 m2,26 m1,53 m
54137,16 cm5,88 m3,19 m2,30 m1,56 m
55139,70 cm5,98 m3,25 m2,35 m1,59 m
56142,24 cm6,09 m3,31 m2,39 m1,62 m
57144,78 cm6,20 m3,37 m2,43 m1,65 m
58147,32 cm6,31 m3,43 m2,47 m1,68 m
59149,86 cm6,42 m3,49 m2,52 m1,71 m
60152,40 cm6,53 m3,55 m2,56 m1,74 m
61154,94 cm6,64 m3,61 m2,60 m1,77 m
62157,48 cm6,75 m3,67 m2,65 m1,80 m
63160,02 cm6,86 m3,73 m2,69 m1,82 m
64162,56 cm6,96 m3,78 m2,73 m1,85 m
65165,10 cm7,07 m3,84 m2,77 m1,88 m
66167,64 cm7,18 m3,90 m2,82 m1,91 m
67170,18 cm7,29 m3,96 m2,86 m1,94 m
68172,72 cm7,40 m4,02 m2,90 m1,97 m
69175,26 cm7,51 m4,08 m2,94 m2,00 m
70177,80 cm7,62 m4,14 m2,99 m2,03 m
71180,34 cm7,73 m4,20 m3,03 m2,06 m
72182,88 cm7,83 m4,26 m3,07 m2,08 m
73185,42 cm7,94 m4,32 m3,12 m2,11 m
74187,96 cm8,05 m4,38 m3,16 m2,14 m
75190,50 cm8,16 m4,43 m3,20 m2,17 m

YATAK ODASI;

Gelelim mışıl mışıl uyuyacağınız yatak odanıza. Yatak odasında bizi temel olarak bir yatak, muhtemelen bir komidin, belki bir de gardırop bekliyor olacak. Eğer gardırop için başka bir alan yarattıysanız yatak odanızda ihtiyaç duymayabilirsiniz. Ancak duvarlardan birini bir gardıroba çevirmek de kullanışlı olabilir.

 • Yatak: 2 kişilik bir yatak 190 veya 200cm uzunluğundadır. Eğer standarttan daha uzun boylu değilseniz 190cm boyunda bir yatak koyabilirsiniz. Genişliğe gelince; normal şartlarda 2 kişilik yatak olarak 180cm düşünülür. 200cm lik king size denilen yataklar da var ancak bilinen küçük ev sebeplerinden dolayı bu ölçüye hiç yaklaşmıyoruz. Onlar vitrinde dursun. Gelelim 180cm olanına. Çoğumuzun evinde bu ölçüde yatak vardır ve bu şekilde yatmaya alışmışızdır. Eğer darlamayın beni diyenlerdenseniz 180cm alabilirsiniz ancak yatakta yatacak kişiler kilolu değilse ve bir kenara gardırop da koyayım diyorsanız 160cm’lik yatakları da tercih edebilirsiniz. Normalde bir buçuk kişilik diye geçer bu yataklar ancak daha önce de dediğimiz gibi zayıfsanız size rahatlıkla yatabilirsiniz. Ayrıca soğuk gecelerde ısınmanıza yardımcı olacak bir özelliği de mevcut bu yatakların 😉 Yine de emin değilseniz yatak almaya iki kişi gidip mağazada şöyle bir uzanabilirsiniz. Hangi yatağı alacağınıza karar vermenin en iyi yolu bu.
 • Komidin: Yatağın tek tarafını duvara dayamanız gereksiz bir alan kaybından kurtaracaktır sizi. Ancak diğer yanında koyabiliyorsanız bir komidin koymanız yararlı olabilir. Kitap, telefon gibi bazı eşyaları koymak hatta 1-2 çekmece kazanmak için kullanışlı olacaktır. Ancak komidin için yer kaybetmek istemiyorsanız başınızın üzerine bir raf koyarak da eşyalarınız için alan yaratabilirsiniz. Ancak bu durumda rafın başınızı çarpmayacağınız şekilde olmasına ve gece bir sebepten eşyaların kafanıza düşmeyeceğinden emin olun.
 • Gardırop: Gardırop için belli bir ölçü vermek zor. Burada tasarımcı mekanın elverişliliğine ve yaratıcılığına göre en iyi çözümü bulmalıdır. Biz daha çok gardırobun içeriğine bakalım. küçük de olsa en az 2 çekmece olmalı diyoruz. çorap ve iç çamaşırları için kişi başı 1 çekmece gerekli. geri kalan kısımlar genelde raf olmalı çünkü askı sistemi kıyafetlerin kırışmaması için ideal olsa da çok alan kaybettirir. mümkün olduğunca katlayarak raflara koyun kıyafetleri. Çok fazla gece elbiseniz, takım elbiseniz falan olmayacağını olanların da başka bir alanda saklanabileceğini düşünürsek geri kalanları katlayıp yerleştirmek zor olmaz. Eğer yatağınızın altını da depo alanı olarak tasarlarsanız burda da bir kıyafet alanı yaratabilir hatta vakumlu poşetlerle mevsim dışı kıyafetlerinizi bu alana sıkıştırabilirsiniz.

KÜÇÜK YATAK ODASI;

Eğer tek kişilik bir yatak odasına daha ihtiyacınız varsa odaları biraz daha sıkıştırıp bu odaya yer açmalısınız. Eğer yüksek bir tavanınız varsa bu odayı ara kat olarak da planlayabilirsiniz. Genelde çocuklar için tasarlandığı için biraz alçak tavanlı olması çok rahatsız edici olmayacaktır. Ancak bu durumda size bir de merdiven gerekeceğini unutmayın. Bu konuda yakında sitemizde detaylı bir yazı yayınlayacağız ancak şimdilik şunu belirtelim; merdiven mümkün olduğunca dik olmalı ki az yer kaplasın. Hatta tüm kişiler kullanabiliyorsa gemici merdiveni de olabilir ama kullanmasının zor olduğunu baştan söyleyelim. Katlanabilen ya da dikleştirilebilen merdivenler de daha kolay kullanılabildiği ve kullanılmadığı zamanda yer kaplamadığı için tercih edilebilir.

 • Tek kişilik Yatak: 90 ya da 100 cm olabilen tek kişilik yataklar yatacak kişinin yaşına göre seçilebilir. Bir boy büyük olsun seneye de kullanır derseniz baştan 100cm alabilirsiniz. Uzunluk genelde 190cm dir. 200cm olanlar varsa da bizce gerek yok.
 • Komidin: Aynı ana yatak odasında olduğu gibi küçük bir komidin konulabilir. Konulmaya da bilir. Yine karar size kalmış.
 • Gardırop: Sığdırabiliyorsanız küçük bir gardırop bu odada da ihtiyaç karşılar. Ancak yer yoksa yatağın altı ya da oda dışında bir alan mutlaka tasarlanmalı bu ihtiyaç için.

WC-BANYO;

Tuvalet ve banyo çok fazla opsiyona sahip olmadığınız bir alan. Bir klozet, lavabo ve duş muhakkak koymanız gereken şeyler. Yeriniz varsa havlular için belki bir dolap da sığdırabilirsiniz. Tasarımcının ellerinden öper 🙂

 • Klozet: Mümkün olduğunca az yer kaplayan bir klozet seçin. Duvarlarınız müsaitse gömme rezervuarlı bir model olsun. Böylece rezervuar için yer kaybetmezsiniz.
 • Lavabo: Yeriniz darsa asma lavabo koyabilirsiniz. Ama biraz yer var diyorsanız dolaplı bir lavabo tavsiye ederiz. Başta yer kaplıyor gibi görünse de küçük evinizde dolapların aslında ne kadar ihtiyaç duyulan şeyler olduğunu kullanırken anlayacaksınız. Dar bir lavabo için musluğu ankastre (duvara monte) tercih edebilirsiniz ama tercihiniz bu yöndeyse tesisat yapılırken bunu tesisatçıya söylemelisiniz ki duvarda tesisatı ankastreye göre ayarlasın. Unutmayın, Tesisat yapılırken sizin nerede ne kullanacağınıza karar vermiş olmanız çok önemli. Yoksa duvarlar bittikten sonra tekrar kırmak ve tesisatı revize etmek gerekebilir.
 • Duş: Duş tekneleri 70×70 ölçülerinde başlar. Kare ya da dikdörtgen olarak yaklaşık 5cm aralıklarla büyürler. Bir mağazada deneyerek sığabileceğiniz en küçük duşu alabilirsiniz. Ancak banyonuzun tasarımını göz önüne almanız gerekiyor. kenarlarda boşluk kalacaksa ziyan olacak bu alan yerine duş teknenizi biraz büyütebilirsiniz. Eğer piyasada standart olarak satılmayan bir ölçüde duşa ihtiyaç duyuyorsanız tekne koymak yerine seramikle set yaparak istediğiniz ölçüde bir duş alanı oluşturabilirsiniz. Ancak yine unutmamanız gereken iki nokta var. Birincisi duşun giderinin gömme olacağını tesisat ustanıza söyleyin ki sonrada zemini kırmak zorunda kalmayın. İkincisi duş teknesi koymayacaksanız zeminde iyi bir su izolasyonu yapmanız gerekiyor. Ustalar bu işin kolayına kaçma eğilimde olsa da bizim tavsiyemiz 3 kat fileli çift komponentli esnek sürme izolasyondur. fileli ve esnek olması izolasyonda ileride oluşacak çatlamaları önleyecektir. 3 katı sürerken de bir katı sağ-sol, ikinci katı ileri-geri, üçüncü katı yine sağ-sol sürmelisiniz. Aman ustaları başıboş bırakmayın. 🙂
 • Çamaşır Makinesi: Çamaşır makinesi için banyonuzda bir yer ayırmanız bizce şart. Ancak Banyoda yer yok diyorsanız mutfakta da bir yere koyabilirsiniz. Tercih sizin.

VERANDA;

Eğer evinizin önünde yeterli yer varsa kapınızın önüne bir veranda yapmak kullanışlı olabilir. Bahçede oturmak daha keyifli olsa bile bazen zeminden biraz yüksekte olmak isteyebilirsiniz. Hatta çatınızı verandanın üzerine gelecek kadar uzatarak ya da tente sistemi kurarak sizi yağmurdan ve güneşten korumasını da sağlayabilirsiniz. Tavsiyemiz veranda da en az bir küçük masa ve 4 sandalye bulunması. Bunların sığacağı kadar bir alan yeterli olur bizce. Mangalı da bahçede yakıverin artık. 🙂

Please follow and like us: