Merhaba Tiny House severler. Küçük ev yapmak isteyenlerin genellikle en son aklına gelen ama olmazsa olmaz bir ihtiyaç olan elektrik-su sorunuyla ilgili bir yazı hazırlamak istedik. Hobi evi, bağ evi, hafta sonu evi adına ne derseniz deyin eğer imarsız bir arsada bir yaşam alanı yaratacaksanız orada yaşayabilmek için elektrik ve suya ihtiyacınız var. Ancak mesele şu ki imarsız bir arsaya yaptıysanız küçük evinizi, normal bir yöntemle evinize elektrik ve su bağlatmanız mümkün olamıyor. Bu arada imarsız arsaya nasıl ev yapılır diyorsanız bu konuda yazdığımız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Yazımıza “buraya tıklayarak” da ulaşabilirsiniz.

Gelelim elektrik ve su sağlamaya. Elektrik için son dönemde yaygın olarak elektrik panelleri kullanılabilir bir yöntem. Fakat yüksek kurulum maliyeti, Paneller için gereken alan bu panellerin eksi yanları. Üstelik evi sürekli kullanacaksanız her ikisi de doğru orantılı olarak artmaktadır.

Elektrik almanın başka bir yolu ise tarım amaçlı elektrik bağlatmaktır. Elektrik sağlayan kurumlar tarım amaçlı kullanılmak üzere de elektrik sağlamaktadır. Ancak bunun içinde sağlamanız gereken bazı şartlar var. Bu şartlar her bölge için farklı olabilmektedir. Bu yüzden öncelikle gereken şartlar için elektrik sağlayıcı firmayla görüşmeli ya da web sitesi üzerinde varsa şartları incelemelisiniz. Ancak bir şart var ki nereye giderseniz gidin karşınıza çıkacaktır. Elektrik şirketine vermek üzere İlçe Tarım Müdürlüğünden bir yazı almanız gerekmektedir. Bunun için ise İlçe Tarım Müdürlüğü arazinizde artezyen ya da su kuyusu bulunmasıdır. Bunun için de öncelikle Devlet Su İşlerine başvurmanız lazım. Yani sırasıyla DSİ’den su kuyusu ya da artezyen izni alacak, arazinize su sağladıktan sonra İlçe Tarım Müdürlüğünden yazı alacaksınız. Sonra da bu yazıyla elektrik firmasına gidip projenizi çizdirebilirsiniz. Eğer kuyuyu bir firmaya açtıracaksanız bu firmalar genelde DSİ izinlerini kendileri alıyorlar. Böyle bir firma seçmek işinizi kolaylaştıracaktır. Burada bir not; Tarımsal elektrik ücreti Ticarethanelere göre daha ucuz olmasına karşı konutlara sağlanan elektriğe göre yaklaşık %30 daha pahalıdır. Tarım elektriğini ev elektriği olarak kullanmak konusunda firmalar bir sıkıntı çıkartmıyorlar. Sonuçta elektriği daha pahalıya satın alacağınız için onlar açısından bir zarar yok.


Elektriği hallettiyseniz aslında su konusu da kendiliğinden hallolmuş oluyor. Elektrik bağlatmak için açtığınız kuyu aynı zamanda su ihtiyacınızı da karşılıyor. Kuyuya bağlayacağınız bir pompayla hem arazinize hem evinize su sağlayabilirsiniz. Eğer bu suyu içme suyu olarak da kullanmayı düşünüyorsanız öncesinde suya tahlil yaptırmanız önemli. Eğer içerisinde sağlığa zararlı bir şey yoksa içme suyu olarak tüketebilirsiniz. Ancak su tahlili iyi çıksa bile içerisine karışabilecek bazı maddeleri önlemek için önce bir kaba filtre daha sonra da ters ozmos filtrelerinde geçirerek daha güvenli bir içme suyu elde edebilirsiniz.

Eğer arazinizde toprak altında su bulamadıysanız ya da daha her hangi bir sebeple alternatif bir sistem düşünüyorsanız. Yağmur suyu hasatı da iyi bir alternatif olabilir. Yıllık yağmur ve kar yağışı miktarına göre uzun dönem veya kısa dönem depolamak amaçlı tank boyutunuzu iyi seçmelisiniz. Yine hem evinize hem arazinize su sağlayabilirsiniz ancak yağış miktarı az olan bir bölgedeyseniz bu sistem tek başına yeterli olmayabilir. Günlük kişi başı ortalama 150 litre su tüketimi yapacağınızı varsayarak, evi kullanacağınız zamanı ve kişi sayısını kullanarak ihtiyacınız olan suyu belirleyin. Piyasada 100.000 litreye kadar depolar bulunabiliyor. Bir kaç depoyu birbirine de bağlayabilirsiniz.

Su kullanımı için önemli bir nokta da sıcak su kullanımıdır. Sıcak suyu elektrik ile ısıtmak zorunda kalacağınız için pahalı olan elektrik tüketiminizi arttırır. Bunun için özellikle sıcak iklimli bölgelerde güneş enerjili sıcak su sitemleriyle elektrik faturanızı hafifletebilirsiniz.

Evinizin başka bir sorunu olan foseptik konusunda da güzel bir yazımız var. Bu yazının da ilginizi çekeceğinden eminiz. 🙂

Please follow and like us: