Daha ılıman iklimlerde, gerçek bir daire veya ev yerine küçük yaşamı tercih etmek, maliyet düşürücü, daha stressiz bir sahiplik deneyimidir. Karavan şeklinde bir eve sahip olmanın getirdiği özgürlüğü de ekleyin, şimdi onun çekiciliğini anlıyorsunuz.

Bu küçük evlerin tasarımcıları sık sık küçülmenin insanlığın geleceği olduğunu söylüyor. Yaratıcı kalmak, tabiat anaya yakın olmak ve şehirdeki yaşamın yükünü hissetmemek, anı yaşamak ve ne zaman istersen toplanıp ayrılabilmek için özgürlük önemlidir.

Kısacası minik evler, gerçekte beraberinde gelen yükler olmadan size gayrimenkul sahipliği yanılsaması sunuyor. Elbette ki karşılığında, alandan ve çoğu zaman rahatlıktan ödün vermelisiniz. Ya da değil misiniz? California’dan küçük evlerin öncüleri, “bilinçli yaşamaya” ve küçücük bir evle küçülmeye karar verdiğinizde konforun pencereden atılması gerektiğine inanmıyor. 2017’de komisyonla tamamlanan ve şimdi halka açık olan Escher, bunun mükemmel bir örneği.

David Latimer, Escher’i üç kişilik bir aile için inşa etti, bu nedenle iki yatak odası, eksiksiz, özel bir banyo ve bir şefin mutfağının yanı sıra bir oturma / yemek odası ve dirseğinizle bir şeyleri devirmeden dolaşabileceğiniz bolca alandan oluşuyor. Escher, her gün işe gitmek için süper arabasını süren Joe için bir küçük ev; Süper zenginlerin “küçücük yaşamdan” anladığı şey bu.


Diğer küçük evlerle karşılaştırıldığında bu birinci sınıf, ultra lüks ve çok zarif küçük evin fiyatı 140.000 $ ‘dan başlayacak. 10 metre uzunluğundaki üç dingilli bir treylere dayanan Escher, yaklaşık 27,8 metrekare taban alanına sahiptir. Dış duvarlardan biri olarak büyük bir garaj kapısı kullanması ve iç mekânı dışarıya açan ahşap bir tente ile gelmesi ile selefi Alpha’dan esinlenmiştir. Aynı zamanda, Shou Sugi Ban olarak bilinen Japon yakma yöntemiyle işlenen, Western Red Cedar gibi, yapıda yalnızca birinci sınıf malzemelerin kullanımı da Alfa’ya benziyor.

Escher’in iç tasarımında, masif ahşap ve bakırın zarif bir kombinasyonu kullanılmış. Büyük bir sanat eseri; “1767 Design” ile iş birliğini temsil eden ahşap bir duvar, oturma odasında duruyor ve arkasında saklı banyoya erişimi kısıtlıyor. Bank olarak kullanılan merdivenler ve gizli bir alanda konumlanmış katlanabilir masa, oturma odası, masa ve 12 kişilik oturma yeri olan bir yemek odasına dönüşüyor. Bunu şehirdeki sıkış bıkış evinizde yapın da görelim.

Mutfakta brülör ve fırından, buzdolabı, kahve makinesi ve bulaşık makinesine kadar ihtiyacınız olan her şeyin yanı sıra bol miktarda saklama alanı mevcuttur. Hemen arkasında, altında daha fazla saklama alanı ortaya çıkaran bir hidrolik sisteme sahip bir kral yatak bulunan ana yatak odası var. Bu hidrolik sistem odada gerçek bir gardırop eklemek için daha fazla yer kalmadığından en gerekli bir ek.

Arka tarafta özel bir çini ve cam duşu olan bir banyo, makyaj masası olan bir lavabo ve bir kompost tuvaleti var. Bu kompost tuvalet küçük ev sevenlerin çevreci yaklaşımının iyi bir örneği. Bknz: iddef.org. Ayrıca, iki kişilik gerçek bir gömme dolap da içerir; bu, başka herhangi bir küçük evde göremeyeceğiniz bir detay. Banyonun üstünde çocuk için, kendi sundurma tarzı girişi olan bir çatı katı tarzı bir oda vardır.

Bir mini-split HVAC ünitesi hem ısıtma hem de klima ve havalandırma sağlar. Escher, şebekeye bağlanabilir, ancak sahibi isterse, kapatılabilir ve yalnızca güneş panelleriyle de çalıştırılabilir.


Escher’in kızı için inşa edilen ilk modelin sahipleri, dünyayı çok geziyor. Ancak, bu kadar eşsiz bir evde yaşamanın hazzını başkalarıyla da paylaşmaktan hoşlandıklarını söyleyerek küçücük evi yanlarına almıyorlar, onun yerine uzaktayken onu kiralıyorlar, bu sayede seyahatleri boyunca neredeyse seyahat masraflarını çıkartıyorlar. Escher kesinlikle küçük yaşamanın çok süslü ve zarif bir yolu.

Kaynak: www.autoevolution.com

Please follow and like us: