• tiny house magazin türkiye www.tinyhousemagazin.com

Covid 19 diğer adıyla Corona virüs sanki yeni bir çağ başlattı. Tüm dünya bugüne kadarki alışkanlıklarını bir kenara bırakıp yepyeni bir düzene alışmaya çalışıyor. Hijyen kuralları değişti, alışveriş alışkanlıkları değişti, eğitim sisteminden sağlık sistemine, tatilimizden konutlarımıza her alanda bambaşka bir düzenin içinde bulduk kendimizi.

Özellikle Türkiye’de popüler olan 5 yıldızlı oteller sezona oldukça sıkıntılı başladılar. Corona sebebiyle iptal edilen yurt içi ve yurt dışı rezervasyonları yetmezmiş gibi yaz ayları gelmesine rağmen süren corona tehlikesi sebebiyle kalabalık otelleri tercih etmeyen tatilciler daha çok butik otel, tekne turizmi gibi seçeneklere yöneldi. Daha cesur olan özellikle genç nüfus ise sıradışı bir yöntemde buldu güvenli tatili. Kamp tatili artık eskisinden çok daha popüler. Çadırını alıp yola çıkan maceraperestlerin biraz daha güvenlik ve konfor isteyen karavancıların artışı gözle görülür oranda. Ancak bu değişim yeni yeni büyüyen bir sektörün de dikkatini çekmedi değil. Küçük ev sektörü bu tip tatilcilere üçünü bir seçenek sundu. Küçük evlerde tatil fırsatı. Karavanda daha konforlu, çadırdan daha sevimli, bu evler ufak organik bahçeler, geniş camlarıyla manzara ve hatta gece gökyüzünü seyrederek uyumak gibi sıradışı ve cazip olanaklar da sunuyor.

Gelecekte turizm sektöründe önemli bir yer tutacağa benzeyen küçük evler için şimdiden birçok şirket atılım yapmış durumda. İleriki yıllarda çok daha fazla şirketin çok daha geniş seçenekler sunacağı şüphesiz. Şimdilik emekleme döneminde olan bu konaklama sistemi belli ki kısa zamanda yürümeye hatta koşmaya başlayacak. Eğer siz de bu yeni tatil sistemine heves duyanlardansanız ya da bu yazıyı okuduktan sonra içinizde bir bir kurt kımıldamaya başladıysa aşağıda karavan tatili ile ilgili bazı notlarımız var. Bu notların tatilinizi planlarken size rehber olmasını umuyoruz.


Karavan tatili için illa ki karavan sahibi olmak gerekmiyor. Bir çok karavan kiralama firması mevcut. Tatil planınıza ve kişi sayısına göre değişik seçenekler bulabiliyorsunuz. 3 kişiye kadar 10m² lik bir karavan yeterli olabiliyor. Bu karavanlar genelde içerisinde tatiliniz boyunca ihtiyacınız olacak tüm araç ve gereçleri içeriyor. Ancak yine de siz yola çıkmadan önce bunları bir kontrol edin. kiralayanın eksildiğini fark etmediği şeyler olabilir. Ayrıca sunulanlar dışında sizin de yanınıza almak isteyeceğiniz eşyalarınız muhakkak olacaktır. Böyle bir tatil için önceden bir eşya ve ihtiyaç listesi çıkartmanızda fayda var. Böylece yola çıkmadan önce listenize bakarak her şeyin tam olduğundan emin olabilirsiniz. Listenize karavanla gidemeyeceğiniz yerler için bisikletinizi ve ekstra bir çadırı eklemeyi unutmayın. Karavanların her yere giremeyeceğini unutmayın. Çok güzel bir göl kıyısına bisikletinizle inip gece çadırda kalmak isteyebilirsiniz. Sonuçta bu tatilin içeriği sizin macera ruhunuza ve seçtiğiniz bölgenin imkanlarına göre çeşitlenecektir.

Seçtiğiniz bölge demişken ikinci önemli nokta da seyahat planınız. Karavan kiralamadan önce nereye gitmek istediğinize karar vermeniz iyi olur. Ülkemiz bu konuda oldukça zengin. uzun sahil şeridi sayesinde deniz kenarı tatili yapabileceğiniz gibi bol miktarda göl bulunması sayesinde daha sakin bir göl kenarı tatili de seçebilirsiniz. İlla su olmasın derseniz Karadeniz yaylaları veya Türkiye’nin dört bir yanında bulunan dağlarımız üzerinde bir bölge seçebilirsiniz. Her durumda gideceğiniz yeri önceden belirleyin ve o bölgedeki kamp olanaklarını iyice araştırın. Elektrik, su gibi ihtiyaçlarınız için karavan kamplarında kalabilirsiniz. Ama bunun için önceden arayıp ücret bilgisi almanız ve rezervasyon yapmanız tadınızı kaçıracak sürprizlere karşı sizi güvende tutar.

Son olarak karavancıların ilk kez karavan tatili yapacaklar için bazı uyarıları var. Bunları da liste halinde yazalım dedik.

  • Kullanacağınız karavanla ilgili ehliyetinizin yeterli olup olmadığından emin olun. Bazı karavanlar B sınıfı ehliyetlerle kullanılabilirken bazıları için durum farklı olabiliyor.
  • Eğer Aracınızın arkasına bağlayacağınız römork şeklinde bir karavanla tatile çıkacaksanız bunun da kanunlara uygun olması lazım. Çeki demirini ruhsata işletmeniz gerekebilir ve belli bir ağırlığın üzerinde römorklar için yine özel belgeler gerekebilir.
  • Su önemli bir ihtiyaç. Özellikle içmek için yeterli suyu karavanda sürekli bulundurmayı unutmayı. Ayrıca biraz paketlenmiş gıda, konserve gibi şeyler de acil durumlarda gerekli olabilir.
  • Karavan yolculuğuna yeni başlayanlarda sallanmadan dolayı mide bulantısı olabiliyor. Bunun için ve diğer hoş olmayan durumlar için yanınıza bazı ilaçlar almak isteyebilirsiniz.
  • Konaklamak için güvenli olmayan yerleri seçmeyin. Mümkün olduğunca karavan parklarını ya da en azından etrafta başka karavancıların ya da konaklayanların olduğu yerleri tercih edin. Issız bir yer çok güzel bir doğa sunabilir ama sabah kalktığınızda soyulmuş olmak da istemezsiniz.
  • Son olarak da karavancılığın bir kültür olduğunu unutmayın. Mesela karavancılık selamı diye bir şey var. Yolda size sürekli korna çalan diğer karavanlar aslında sizi selamlıyorlar. Karşılık vermekten çekinmeyin. 🙂 Ayrıca yardıma ihtiyacınız olduğunuzda yardımına ilk koşacak kişiler diğer karavancılar. Siz de yardıma ihtiyacı olan bir karavancı görürseniz ona yardım etmenin karavancılık ruhunun bir gereği olduğunu unutmayın.
Please follow and like us: