1985 yılından bu yana her sene Ekim ayının ilk Pazartesi günü Dünya Mimarlık Günü olarak kutlanıyor. Mimarlık alanına gereken saygının gösterilmesi ve hak ettiği değerin verilmesi için yaratılmış bir gün olan Dünya Mimarlık Günü, ayrıca her sene bir tema odağında kutlanıyor. Bu senenin teması ise “Daha iyi bir kentsel geleceğe doğru. / Toward a better urban future.” olarak açıklandı.

Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) Başkanı Thomas Vonier’in temayla ilgili açıklaması ise şu şekilde: “Kentsel tasarım ve mimari, daha iyi bir yaşam kalitesinin anahtarıdır. Küresel salgın, krizlerin tüm dünyada sosyal yaşam biçimlerini ve alanları yeniden şekillendirdiğini bununla beraber, en yoksul ve en savunmasız nüfusu orantısız bir şekilde etkilediğini gözler önüne seriyor. 
Dünyanın pek çok şehrinde insanlar temiz su, hava ve hatta mekana sahip olmadıkları için güvenli uygulamaları takip edemezler. Kentsel politikalar, tüm vatandaşlar için yeterli hizmet, barınma ve dinlenme alanı sağlamalıdır. Kentsel planlama, tasarım ve mimari, daha iyi bir kentsel gelecek için çok önemlidir.

Peki Mimarlık Günü nasıl kutlanır?
Mimarlık Günü’nü kutlamanın yollarından biri, dünyanın en parlak mimari örneklerinden bazılarını öğrenmek için zaman ayırmaktır. Size ülkemizden ve dünyadan önemli mimari projelerden bazı örnekler vererek başlayacağız. Türkiye’de en iyi 100 mimari eser arasına girmiş olan, Miletli İsidoros ve Trallesli Anthemius’un mimarlığını yaptığı Ayasofya, Mimar Sinan’ın başyapıtı Selimiye Camii, Hayati Tabanlıoğlu’nun mimarlığını yaptığı Atatürk Kültür Merkezi ve Seyfi Arıkan tarafından tasarlanan Atatürk Florya Köşkü ile başlayabilirsiniz öğrenmeye. Dallas’ta Perot Doğa ve Bilim Müzesi‘nin yanı sıra İngiltere’nin başkentinin siluetini değiştiren 72 katlı ünlü bir gökdelen olan London’s The Shard ve İspanya’daki Guggenheim Müzesi‘ni ve mimarlarını inceleyebilirsiniz.


Mimarlık gününü kutlamanın bir başka yolu da, mimarlar tarafından yapılan inanılmaz işe saygı göstermektir. Sosyal medyada veya varsa bloğunuzda görseller ve bilgiler paylaşabilirsiniz. Etrafınızdaki ya da şehrinizdeki pek çok harika iş yapmış yerel bir mimarı insanlara anlatabilirsiniz. Mimarlık Günü’nde yayınlanan çok sayıda infografik ve video olacak, bu yüzden farkındalığı artırmak için bunları arkadaşlarınız, aile üyeleriniz ve takipçilerinizle paylaşın! Bu yazıyı paylaşarak başlayabilirsiniz!

Please follow and like us: